2019 VIA Finalists

Congratulations to the 2019 VACC Industry Award Finalists!

The VACC Industry Awards category winners will be announced at a black tie gala evening, featuring master of ceremonies, Larry Emdur and a string of top-notch entertainers, on Saturday, 22 June at the Grand Hyatt, Melbourne. 

Finalists secure your VIA Gala Dinner seats. Buy tickets now!

Finalist names are listed in alphabetical order within each Award category.
 

Finalists: To download the Finalist Logo specific to your category, click on the Award Category heading. A new window wll open, right click on the image and click "Save Image". Click here to download a generic VIA 2019 Finalists Logo.

  
Small Business = 6 or less employees    Large Business = 7 or more employees
"Best New Car Dealer" category exempt from above: Small Business = 24 or less  Large Business = 25 or more

 Best Aftermarket & Retail Business (Small)
 Award sponsored by: 

 Frank's Engineering
 Piranha Off Road Products

 

 

 

 

 

 Best Aftermarket & Retail Business (Large)
 Award sponsored by: 

 Bond Batteries
 Dynamic Wheel Co

 

 

 

 

 

 Best Auto Electrical (Small)
 Award sponsored by: 

 Berwick Auto Electrics & Mechanical
 Cranbourne Auto Electrical & Mechanical
 Cohuna Auto Electrical & Air Conditioning

 

 

 

 

 

 

 Best Auto Electrical (Large)
 Award sponsored by: 

 K&M Automotive 4x4
 Lonsdale Street Auto Electrics

 

 

 

 

 

 

 Best Auto Recycler

 First Auto Parts Plus
 PINK4WD

 

 

 

  Best Body Repairer  Passenger Vehicle (Small)

 CAARS Smash Repairs
 Dunkley Panels
 Essendon Panels
 Europanels EP
 Showroom Finish Smash Repairs


 

 

 

 

 Best Body Repairer  Passenger Vehicle (Large)

 Complete Body Craft
 Cranbourne Body Works
 Geelong Smash Repairs
 Lyons Body Works
 Prossers Panel Beating
 Sheen Panel Service Bayswater
 Sheen Panel Service Bulleen
 Sheen Panel Service Frankston
 Sheen Panel Service South Melbourne
 Super Tek Collision Repairs


 

 

 

 

 

 

 

 Best Business Woman in Automotive
 Award sponsored by:
 

 Rebecca Lewis, Ballarat Car Sales
 Rebecca Purtill, CAARS Smash Repairs
 Debbie Iverach, Complete Truck Bodies
 Michelle Ferbrache, Essendon Panels
 Andrea Matthews, The Garage Woodend

 

 

 


 

 

 

 

 Best Commercial Vehicle Body Repairer

 Complete Truck Bodies
 Royans Melbourne

 

 

 

 Best Commercial Vehicle Dealer (Large)
 Award sponsored by: 

 3 Point Motors Mercedes-Benz
 Hallam Truck Centre

 

 

 

 

 

 Best Commercial Vehicle Manufacturer
 Award sponsored by:
 

 Complete Truck Bodies
 Norden Body Works


 

 

 

 

 

 Best Engine Reconditioner (Small)

 Head Stud Developments
 Hoppers Express Cylinder Heads

 

 

 

 Best Engine Reconditioner (Large)

 HM GEM Engines
 Orger Engines

 

 

 

 Best Farm Machinery Dealer (Large)
 Award sponsored by: 

 Agpower & Transport
 Phillips Farm Machinery
 Rhys Evans

 

 

 

 

 

 

 Best Heavy Towing (HTT) Operator – Statewide
 Award sponsored by: 

 Complete Body Craft
 Eagle Towing & Salvage

 

 

 

 

 

 

 Best Mechanical – Light Engines (motorcycle, powered engines & marine) (Large)

 A1 Motorcycles
 Motorcycle Land Ballarat
 Rhys Evans

 

 

 

 

 

 Best Mechanical – Heavy Vehicle
 Award sponsored by:  
 
 Hallam Truck Centre
 Northern Fleet Care
 Truck & Compaction Services

 

 

 

 

 

 

 Best Mechanical Light Vehicle – Metro New Car Dealer
 Award sponsored by:  

 Frankston Toyota
 Mornington Mitsubishi & Isuzu Ute

 

 

 

 

 

 Best Mechanical Light Vehicle – Metro (Small)                                         Award sponsored by: 

 Advanced Brake & Clutch
 Allpoint Automotive
 B & L Automotive
 Berwick Auto Electrics & Mechanical
 Mauceri Motors
 Montmorency Service Centre
 Moving Motors
 Ringwood Auto Tech
 S & D Car Care
 Stop&Go Brake and Service Centre
 Top Choice Mechanical Repairs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Best Mechanical Light Vehicle – Metro (Large)                                         Award sponsored by:  

 Alpheys Garage
 BM Tech

 

 

 

 

 

 

 

 Best Mechanical Light Vehicle – Regional (Small)
 Award sponsored by: 

 Drive Safe Service Centre
 Forbes & Summers
 Geelong Performance Centre
 GEL Motors
 Golden Plains Mechanical
 Harris Automotive
 Highbridge Motors
 McPherson's Bendigo
 Raywood Motors
 S.J.R Automotive
 Sandhurst Automotive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Best Mechanical Light Vehicle – Regional (Large)
 Award sponsored by: 

 

 Always There Automotive
 Echuca Service Centre & 4X4
 Mr Brakes-Bosch Car Service Centre

 

 

 

 

 

 

 

 Best Metro Accident (allocated) Towing Operator

 Code 12 Towing
 MackTow
 Sheen Group Towing

 

 

 

 

 Best Motorcycle Dealer (Large)
 Award sponsored by:
 

 A1 Motorcycles
 Motorcycle Land Ballarat

 

 

 

 

 

 Best New Car Dealer
 Award sponsored by: 

 Carworks - Ballarat Renault
 Frankston Toyota
 Mornington Mitsubishi & Isuzu Ute

 

 

 

 

 

 

 Best Parts/Component Manufacturer
 Award sponsored by: 

 Frank's Engineering
 Piranha Off Road Products

 

 

 

 

 

 

 Best Regional Accident Towing Operator

 Geelong Accident Towing & Recovery Centre
 Geelong Towing Service
 Prossers Panel Beating

 

 

 

 

 Best Restoration Project                                                                               Body, Mechanical, Overall
 Award sponsored by: 

 Alpheys Garage
 CAARS Smash Repairs
 Catocraft Auto

 

 

 

 

 

 

 Best Service Station & Convenience Store (Small)

 Caltex Star Mart Albert Park
 Raywood Motors

 

 

 

 

 Best Trade Towing Operator - Statewide

 Code 12 Towing
 Geelong Towing Service
  MackTow

 

 

 

 

 Best Tyre Dealer
  
 Melton Total Car Care Centre
 Regional Tyre Service
 Sandhurst Automotive
 Tyrepower Werribee

 

 

 

 

 

 Best Used Car Dealer (Small)
 Award sponsored by: 

 Ballarat Car Sales
 Boulevard Motors
 Cardirect Motor Brokers

 

 

 

 

 

 

 Best Used Car Dealer (Large)
 Award sponsored by: 

 3 Point Motors Mercedes-Benz
 Carworks - Ballarat Renault
 Echuca Service Centre & 4X4
 Lorbek Luxury Cars

 

 

 

 

 

 

 Unsung Hero Award (nominees)

 COMPANY NAME  NOMINEE
 3 Point Motors Mercedes-Benz  Alf Buccella
 Azzi & Nusser Service Centre  Kevin Sutherland
 Ballarat Car Sales  Rebecca Lewis
 Complete Truck Bodies  Debbie Iverach
 Cranbourne Body Works  Colin Greenway
 Frank's Engineering  Frank Parisi
 Royans Melbourne  Graeme Sharp
 Sheen Panel Service South Melbourne  Jenny D'Cruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Young Entrepreneur of the Year

 COMPANY NAME  NOMINEE
 Essendon Panels  Michelle Ferbrache
 Ringwood Auto Tech  James Phillips
 Saabwreck - MERC4WD   Harrison Imrie
 Xifa Bayati  Tony Diep